Rūpes par vidi

Ziema.png

Kā  dzīvot zaļi?

Viena no mūsu uzņēmuma nākošā gada ceļazīmēm ir zaļais dzīvesveids, domāšana un atbildīga rīcība, lai saudzētu vidi, pasauli, kurā dzīvojam mēs. Un, kurā dzīvos mūsu bērni un mazbērni. Kā dzīvot zaļi? Tā radās ideja mūsu tradicionālajam galda kalendāram – zaļās dzīvošanas mazie padomi – mēs ticam – Jūs pievienosieties mums!

 

 • Tava darba ikdiena

  Arī esot darba vidē, rīkojies atbildīgi un saudzē vidi. Ja Tu strādā kādā citā – valsts, pašvaldības pārvaldes iestādēs, citos privātuzņēmumos un ražošanas firmās, Tu uzlabosi iekšējo darba vides mikroklimatu un veselību, kā arī ar rādot piemēru, pievērsīsi apkārtējo kolēģu uzmanību vides jautājumiem.

  Bet daudz cilvēku bieži strādā mājās. Tad ar videi draudzīgu tehnoloģiju un resursu izmantošanu Tu vari ietaupīt arī personiskos līdzekļus un parūpēties par savu veselību. Apzini, kādu tehnoloģiju, ierīču, resursu lietošana Tev ir nepieciešama un īsteno rīcības ietekmes uz vidi samazināšanā.

  Lieto ierīces, kuras var izmantot atkārtoti – pildspalvu, nomainot kodoliņu, iepildāmos printera, kopētāja kārtridžus.

  Izmanto iespējami daudz dienas gaismas – novieto rakstāmgaldu tuvu logam un atver žalūzijas.

  Dodies uz darbu ar kājām, ja dzīvo netālu, velosipēdu vai sabiedrisko transportu. Fiziska aktivitāte un svaigs gaiss pirms darba dienas uzsākšanas palīdzēs koncentrēties dienas uzdevumiem un darba pienākumiem.

  Ja Tu esi darba devējs, interesējies par vides pārvaldības sistēmu ieviešanu darba vietā. Šādi ar savu uzņēmumu popularizēsi, kā ieinteresētu vides aizsardzībai un rīkosies atbildīgi pret apkārtējo sabiedrību, kā arī tiks ietaupīti uzņēmuma finansu līdzekļi.

 • Ar auto stūri rokās

  Brauc videi draudzīgi – šādi iespējams samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas daudzumu par 10 %, kā arī iespējams samazināt satiksmes negadījumu risku par 40 %. Nebrauc viens ar automašīnu, apzini vai vēl kādam nav nepieciešams veikt to pašu maršrutu, kuru Tu veic.

  Ja plāno iegādāties jaunu automašīnu, ir svarīgi iegādāties videi draudzīgu transporta līdzekli, kas patērē pēc iespējas mazāk degvielas, rada mazāku emisiju, kam motora tilpums ir sabalansēts ar nepieciešamo jaudu, ir minimāls trokšņa līmenis un augsta drošības pakāpe. Uzturi automašīnu labā tehniskajā stāvoklī. Tas ir svarīgi ne tikai drošības, bet arī vides apsvērumu dēļ. Motoram un citām detaļām darbojoties optimāli, mazāks ir arī automašīnas degvielas patēriņš. Tāpēc ir regulāri jāveic transporta līdzekļu tehniskā apskate un jānovērš problēmas. Tāpat atceries, ka dedzināt automašīnas riepas ugunskurā, ir ļoti kaitīgi veselībai. Tā kā riepās ir ļoti augsts procents kvēpu, tad sadedzinot tās atklātā ugunskurā, tie paceļas debesīs, kā milzīgs dūmu mākonis.

  Videi draudzīgai braukšanai ir pieci zelta likumi:

  1. Pārnesumi jāpārslēdz starp 2000 un 2500 apgriezieniem minūtē, pēc tam jāturpina braukt ar augstāko iespējamo pārnesumu.

  2. Brauc vienmērīgā ātrumā. Tas samazina degvielas patēriņu, jo lieka ātruma palielināšana patērē daudz degvielas. Arī ātra braukšana patērē daudz vairāk enerģijas: braucot ar ātrumu 120 km/h, degvielas patēriņš uz katru kilometru paaugstinās par 30 % salīdzinājumā ar patēriņu, braucot ar ātrumu 80 km/h.

  3. Satiksmes plūsmas prognozēšana dod iespēju izvairīties no pārliekas bremzēšanas un paātrinājuma un ļauj saglabāt vienmērīgāku ātrumu.

  4. Bieži pārbaudi spiedienu riepās. Ja spiediens riepās ir par vairāk nekā 25 % zem normas, par 10 % pieaug pretestība, bet par 2 % — degvielas patēriņš.

  5. Samazini ātrumu pakāpeniski, atlaižot gāzes pedāli un nemainot pārnesumu. Šādi tiek iedarbināts motora degvielas atslēgšanas mehānisms, tādēļ automobilis faktiski netērē enerģiju.

 • Taupi enerģiju

  Visefektīvākais veids, kā taupīt enerģiju, ir nelietot elektrību tad, kad tā mums nav vajadzīga. Samazinot elektroenerģijas patēriņu, mēs varam ne tikai samazināt elektrības rēķinu, bet arī cīnīties ar klimata pārmaiņām, kas šobrīd kļuvušas par nozīmīgāko vides problēmu pasaulē.

  Atstājot telpas, pārliecinies, vai visas ierīces un tehnikas ir pilnībā izslēgtas. Šādi tiks samazināts enerģijas patēriņš un uzlabota arī iekštelpu gaisa kvalitāte. Ja nav nepieciešama regulāra kopēšana un druka, izslēdziet drukas iekārtas, kamēr tās nelietojiet. Izvēlies tintes printerus – tie patērē par 90 % mazāk enerģijas nekā lāzerprinteri.

  Neatstāj TV un citas ierīces standby režīmā, jo šādi tās patērē pusi no enerģijas kā ieslēgtas darbojoties.

  Izslēdz apgaismojumu, kad Tu to nelieto, izmanto ekonomiskās gaismas spuldzes. Regulāri tīri logus un spuldzes — netīrumi aiztur pat trešdaļu gaismas!

  Iegādājoties jaunu elektropreci, labāk izvēlēties tādu, kas mazāk tērē elektrību (A klase).

  Mobilo telefonu lādētāju neturi visu laiku rozetē.

 • Papīri otrreizējai pārstrādei

  Papīru šķirošana ir pavisam vienkārša, ja tā kļūst par ieradumu. Pārstrādājot makulatūru jaunā papīrā, gaisa piesārņojums tiek samazināts par 75%, bet ūdens piesārņojums – par 35%, tiek ietaupīta arī koksne un enerģija (līdz pat 60%).

  Papīrs veido līdz pat 40% no mūsu sadzīves atkritumu apjoma. Liela daļa šī papīra nonāk izgāztuvēs, ceļmalās un citā vidē. Izlietotais papīrs un kartona iepakojums ir laba izejviela papīra ražošanai. Ja šis izlietotais papīrs tiek nodots papīrfabrikai, gandrīz uz pusi mazāk paliek atkritumu, tātad gandrīz uz pusi samazinās maksa par atkritumu izvešanas pakalpojumu.

  Var nodot visu nevajadzīgo aprakstīto rakstāmpapīru, vecus katalogus, bukletus, avīzes, žurnālus, grāmatas, kartona kastes, papīra iesaiņojumus un citus papīra izstrādājumus. Izlietotas un nevajadzīgas kartona kastes lieliski noderēs citas makulatūras krāšanai.

 • Organiskie atkritumi

  Aizstāj videi kaitīgo mēslojumu ar dabisko – ja tev ir dārzs, balkons vai lodžija, atdali organiskos sadzīves atkritumus no pārējiem un tos kompostē – tas būs lielisks mēslojums taviem istabas augiem vai dārzam. Izmanto pats un dalies ar draugiem un kolēģiem.

  Komposts uzlabo augsni un uzlabo augu attīstību visā to dzīves ciklā. Kompostēšanai ir divas priekšrocības– pirmkārt, iespējams atbrīvoties no apmēram 40% atkritumu spaiņa satura un, otrkārt, iegūt ļoti labu un ekoloģiski tīru mēslojumu mazdārziņam vai zālājam. Kompostēšanas process ir vienkāršs, turklāt, pārstrādājot daļu no mājsaimniecības atkritumiem un izmantojot tos atkārtoti, tie nenonāk lielajās izgāztuvēs. Komposts ir vislabākais līdzeklis augsnes ielabošanai un to var izmantot ķīmisko līdzekļu vietā!

 • Atpūties saudzējot

  Izklaidēties un atpūsties var dažādi, un katram ir atšķirīga izpratne, ko tas katram nozīmē. Atpūties, kā Tev tas ir nepieciešams. Dari ar mēru un paanalizē, kā kura atpūta nāk Tev un dabai par labu. Ja patīk fiziskas aktivitātes un ceļošana, ņem riteni, ej pārgājienā, plāno pats un dodies ceļā.

  Ja plānot pašam nepatīk vai nav laika, Latvijas Ceļotājs ir izstrādājis vairākus maršrutus un materiālus par ceļošanas iespējām Latvijā.

  Latvijā ir ļoti dažādas vietas, kur to var realizēt. Vari uzstādīt sev mērķi – noiet ar kājām visu Baltijas jūras piekrasti – katru gadu īsteno to pa maziem gabaliņiem, redzēsi daudz dažādu vietu. Brauc pa latgali ar velosipēdiem, dodies laivu izbraucienā pa Vidzemes straujām upēm, vai apceļo Latviju ar vilcieniem – arī tas būs ļoti dažāds un vērtīgs piedzīvojums.

  Arī ceļošana uz citām zemēm ir daudzu ļoti iecienīta atpūta. Kaut gan lidojumi ir ļoti videi nedraudzīgs pārvietošanās veids, ja Jums ir ceļošana ir aizraušanās un nespējiet bez tās iztikt – lidojiet, taču nedariet to biežāk par pāris reizēm gadā. Kompensējiet šīs emisijas ikdienā neizmantojot personisko automašīnu, vai citādi. Ja iespējams uz kādu vietu nokļūt ar vilcienu, labāk izmantojiet to.

  Meklē kempingus, viesnīcas ar zaļās atslēgas atzīmi. Zaļā atslēga ir starptautiska, strauji augoša tūrisma brīvprātīgās ekosertifikācijas sistēma, kas tiek piešķirta viesnīcām, kempingiem, hosteļiem, kuri atbilst noteiktiem kritērijiem. Zaļā atslēga ietver tādus kritērijus infrastruktūras, pārvaldes un komunikācijas jomās un tās mērķis ir samazināt negatīvo tūrisma ietekmi uz vidi. Kopumā viesnīcām, lai iegūtu Zaļo Atslēgu ir jāatbilst vairāk kā 70 kritērijiem divpadsmit kritēriju grupās, tai skaitā tiek sagatavoti kritēriji arī ēdināšanas uzņēmumu sertifikācijai.

  Peldēšanās ir viena no tām aktivitātēm, kas var būtiski ietekmēt ne tikai peldvietu ūdeņu kvalitāti – gan sanitāro, gan bioloģisko, bet arī pašu atpūtnieku veselību un dzīvību. Pat arī tad, ja ūdens liekas tīrs, tas var būt piesārņots ar dažādiem mikroorganismiem – baktērijām, vīrusiem un vienšūņiem, kuri var kaitēt veselībai. Peldoties piesārņotā un sliktas kvalitātes ūdenī, var saslimt ar dažādām slimībām. Peldēšanās izraisītās potenciāli negatīvās ietekmes uz dabu galvenokārt var būt saistītas ar peldvietas pārlieku nobradāšanu, tai skaitā zemūdens daļā, un piesārņošanu ar sadzīves atkritumiem. Tāpēc ievēro videi draudzīga tūrisma pamatprincipus, savāc aiz sevis visus atkritumus, ievēro higiēnas normas peldot.

 • Mazgājies ekonomiski

  Ūdens ir viens no būtiskākajiem planētas resursiem. Taupot to, mēs no vienas puses saudzējam pasaules saldūdens krājumus, bet no otras – ievērojami ietaupām savas saimniecības izmaksas, naudu, kas pretējā gadījumā nelietderīgi aizplūstu izlietnē...

  Pārdomājiet savus ikdienas ūdens lietošanas paradumus! Ūdeni var taupīt izmantojot pavisam vienkāršus paņēmienus:

  - Mazgājies dušā, nevis vannā – tas ir ekonomiskāk. Piemēram, ikdienā mazgājoties dušā ar mazu ūdens tecēšanas ātrumu, nevis vannā, gadā ir iespējams ietaupīt pat 12 tūkst. litru un 140 kg CO2 izmešu. Aizgriez krānu, kamēr ūdens dušošanās laikā nav nepieciešams.

  - Uz dušas galviņas ir ieteicams uzstādīt aeratoru, kas nemazinot spiedienu samazina ūdens patēriņu.

  - Nepieļauj, ka no sabojāta krāna pil ūdens – diennaktī tā var iztecēt pat 90 l ūdens.

  - Aizgriez krānu, kamēr tīri zobus.

  - Veļas mazgājamā mašīnā mazgā veļu tikai tad, ja tā ir pilna.

  - Dārza laistīšanai netērē dārgo krāna ūdeni, bet gan novieto pie mājas traukus, sakrāj lietus ūdeni un izmanto to.

 • Mazāk atkritumu

  Samazini savu radīto atkritumu daudzumu. Iepērkoties padomā par iespējamo pirkumu kā par atkritumiem: cik daudz tam ir lieka iesaiņojuma, cik ilgi tas tiks lietots, līdz apniks, izies no modes vai salūzīs, vai to varēs pārstrādāt.

  Nēsā līdzi maisiņu (vislabāk audekla) iepirkumiem, nevis katru reizi veikalā ņem jaunu! Iepērkoties tirgū pērc sveramās preces (krējumu, sviestu, pienu u.c.), tam līdzi ņem savu iepakojumu – stikla iepakojumu, atkārtoti izmantojamos plastmasa trauciņus, mazos maisiņus u.c.

  Pērc ilgstošas lietošanas preces un atsakies no vienreizējās lietošanas precēm (vienreizējie skuvekļi, plastmasas vai papīra galda piederumi, vienreizējās lietošanas fotoaparāti, papīra mutautiņi, pamperi u.tml.).

  Izvēlies preces, uz kurām rakstīts, ka tās gatavotas no otrreizējām izejvielām.

  Nodod antikvariātā, ziedo bibliotēkai vai kādai organizācijai grāmatas, kas tev kļuvušas liekas, bet citiem varētu noderēt.

  Izvairies no elektroierīču izmantošanas, kurām ir nepieciešamas baterijas. Ja tomēr tas nav iespējams, lieto lādējamās baterijas.

  Taupi papīru. Visvienkāršākais veids, kā to paveikt, ir samazināt papīra patēriņu. Izdrukā tikai tos materiālus, kas patiešām ir nepieciešami:

  - Ieviesiet papīra patēriņa samazināšanas un makulatūras savākšanas politiku.

  - Izvairieties no nevajadzīgu dokumentu un brošūru drukāšanas – lietojiet dokumentu elektronisko versiju, lai izlasītu informāciju vai veiktu labojumus.

  - Drukājiet dokumentus uz abām lapas pusēm, bet, drukājot vairākas lapaspuses, drukājiet divas uz vienas lapas.

  - Izmantojiet papīru ar mazāku svaru (pārejiet no 80 g uz 70 g papīra izmantošanu).

 • Darbs ar datoru

  Izslēdz datoru, ja nelieto ilgāk par stundu un datora ekrānam uzstādi “gaidīšanas” režīmu pēc 5 minūtēm un “izslēgšanas” režīmu pēc 20 minūtēm. Samazini ekrāna spilgtumu, lieto mazāk spilgtu, tas palīdzēs ietaupīt enerģiju un arī būs mazak kaitīgi tavām acīm.

  Ja Jūsu datoram ir Enerģijas zvaigznes zīme tas nozīmē, ka dators automātiski izslēdzas un pāriet uz mazāku enerģijas patēriņa režīmu, kad to nelietojiet. Izvēlēties datoru ar šādu marķējumu. Taču tā saucamie ekrāna-saudzētāji, patiesībā tikpat kā neietaupa enerģiju.

  Regulāri atpūties un atstāj datoru uz pāris minūtēm. Ir ieteicams ieturēt 10-15 minūšu pauzi pēc 40 – 50 minūšu strādāšanas.

 • Izvēlieties otrreizēji pārstrādātu papīru

  Tā patiešām ir zaļa izvēle. Lai garantētu to, ka papīrs ir iegūts no otrreizēji pārstrādātas celulozes, izvēlieties papīru, kas saņēmis neatkarīgi izsniegtus seretifikātus un eko marķējumus, kas apliecina videi draudzīgu papīra ražošanu.

  Pasaulē tikai 10% papīra tiek iegūti no otrreizēji pārstrādātas makulatūras. Makulatūras pārstrādes process pēdējos gados ir būtiski uzlabojies, tajā vairs neizmanto toksiskos šķīdinātājus un mazgāšanas līdzekļus. Novērstas ir arī otrreizēji pārstrādāta papīra kvalitātes problēmas, tādēļ tagad to droši var izmantot biroja tehnikas vajadzībām.

  Pārliecinieties, ka jūsu piegādātāji papīra ražošanas procesā neizmanto nelegāli iegūtu koksni.

  Izvēlieties papīru no ražotājiem, kas samazina savu ietekmi uz klimata izmaiņām un ierobežo CO2 emisijas.

  Pārejiet uz nebalinātu un/vai TCF vai PCF papīra izmantošanu.

  Izvēlieties ražotājus, kas minimizē ķīmiskā skābekļa patēriņu.

  Dodiet priekšroku papīra ražotājiem, kas ievieš trešo pušu apstiprinātas vides pārvaldības sistēmas, piemēram, ISO14001 vai EMAS.

 • Uzkop māju videi draudzīgi

  Ja pērc, tad sadzīves ķīmijas preces ar ekomarķējumu. Izvairies no antibakteriālu tīrīšanas līdzekļu lietošanas, to vietā izmanto dabīgas alternatīvas – ziepes, ūdens, soda, etiķis, citrona sula un rupjš sūklītis var palīdzēt veikt lielāko daļu mājas darbu.

  Pirms tīrīšanas līdzekļa iegādes palūkojies uz iesaiņojumu - kas tur rakstīts par sastāvdaļām?

  Izvairies no triklozāna, ftalātiem, sintētiskajām smaržvielām un krāsvielām un produktiem, kas satur gaistošos organiskos savienojumus.

  Gatavo tīrīšanas līdzekļus pats, izmanto dabīgas vielas tīrīšanai.